Czyste Powietrze – Krok po kroku. Najważniejsze informacje.
1. Audyt Energetyczny
Czym jest audyt energetyczny? Upraszczając temat do minimum, jest to analiza stanu istniejącego budynku pod kątem możliwych usprawnień w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania przy jednoczesnej likwidacji „kopciucha”. Audyt energetyczny jest obowiązkową pozycją przy kompleksowej termomodernizacji a od 14 czerwca 2024 roku jest obowiązkową pozycją wymaganą przy wymianie źródła ciepła z nieefektywnego na ekologiczne.
Wykonanie audytu jest praco i czasochłonne, wymaga szerokiej wiedzy z branży ogólnobudowlanej oraz instalacyjnej.
My mamy doświadczenie oraz wiedzę, możemy wykonać sam Audyt Energetyczny, bez żadnych zobowiązań co do wykonawstwa jego zakresu.
2. Wycena prac zgodnych z audytem energetycznym oraz wybór dofinansowania.
Posiadając audyt energetyczny, możemy przystąpić do wyceny robót budowlanych oraz instalacyjnych. Przy uwzględnieniu możliwości finansowych właściciela budynku określamy zakres prac, następnie składamy wniosek o dofinansowanie z programu priorytetowego Czyste Powietrze do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zależności od rodzaju przyznanego dofinansowania – tj tryb standardowy lub z prefinansowaniem, ustalamy harmonogram zadań.
Zajmujemy się tym kompleksowo, zaczynając od wymaganych zaświadczeń, po wniosek o dofinansowanie. Również bez zobowiązań do szerszej współpracy.
3. Wykonanie prac zgodnych z przyznanym dofinansowaniem i jego rozliczenie
Jest to najważniejszy element całego zadania. Na wykonanie prac jest ściśle określony czas, w szczególności przy prefinansowaniu. Dodatkowo, należy zwrócić szczególną uwagę by wykonawca stosował urządzenia i materiały z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Kążda nieścisłość czy odstępstwo może skutkować zmniejszeniem dofinansowania, a w szczególnych przypadkach nawet cofnięciem. Po wykonaniu umownego zakresu, składamy komplet dokumentów i rozliczamy dofinansowanie.